Działania

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o jeziorze Achensee

Jezioro Achensee w Tyrolu jest jednym z najpiękniejszych jezior w Alpach. Otoczone zapierającą dech w piersiach górską scenerią gór Karwendel i Rofan, największe jezioro Tyrolu jest prawdziwym naturalnym klejnotem. Jak dotąd, tak dobrze znane. Ale kto tak naprawdę jest właścicielem jeziora i jaka historia kryje się za zatopioną wioską? Gdzie woda znika zimą? I co ma wspólnego jezioro Achensee z oddaloną o 2000 kilometrów Lizboną?
Der Achensee aus der Vogelperspektive. Durch die Wolkendecke brechen Sonnenstrahlen.

1. Wasserreich: Zaskakujący właściciel jeziora Achensee

Chociaż jezioro Achensee znajduje się ponad 30 kilometrów od Innsbrucka, w linii prostej jest ono własnością stolicy Tyrolu. Wcześniej jezioro należało do benedyktyńskiego klasztoru St. Georgenberg-Fiecht. Według zapisków, w XII wieku władcy Schlitters podarowali klasztorowi jezioro Achensee i dolinę Achental. Z powodu problemów ekonomicznych benedyktyni musieli ostatecznie sprzedać jezioro Achensee stolicy prowincji w 1919 roku. Zakup jeziora skłonił miasto Innsbruck do założenia Tyrolskich Elektrowni Wodnych w celu wykorzystania wody do produkcji energii - więcej na ten temat w punkcie 5.

Ausblick vom Seeberg auf den Achensee

2. królewski odwrót: Cesarz Max wybrał najpiękniejsze miejsce

Jest on często nazywany "pierwszym gościem nad jeziorem Achensee": Cesarz Maksymilian I. Ponad 500 lat temu regularnie podróżował do swojego domku myśliwskiego (dziś Fürstenhaus) w Pertisau, na zachodnim brzegu jeziora. W tym idyllicznym miejscu, otoczonym dziewiczą przyrodą, cesarz Max polował i łowił ryby ze swoją świtą. Nawet w tamtych czasach szlachta cieszyła się świeżym górskim powietrzem i krystalicznie czystymi wodami dużego naturalnego jeziora. W podręczniku łowiectwa i wędkarstwa, który Maksymilian sporządził w tamtym czasie, cesarz wysoko ocenił swoje pobyty w dolinie Achental. Chociaż "letnie schronienie" nad jeziorem Achensee było wówczas zarezerwowane dla niewielkiej elity, położyło podwaliny pod długą i udaną historię turystyki. Gościem zawsze był tutaj cesarz.

Alte Postkarte des Hotels Scholastika am Achensee

4. owiana legendą: Niesamowita historia zatopionej wioski

Późną nocą miejscowi w dolinie Achental lubią opowiadać jedną lub dwie niewiarygodne historie o jeziorze z przymrużeniem oka, na przykład legendę o zatopionej wiosce. W miejscu, gdzie obecnie rozciąga się jezioro Achensee, podobno w przeszłości znajdowała się kwitnąca i dobrze prosperująca wioska. Pewnego dnia, gdy biedny starzec poprosił o schronienie na noc i jedzenie, został wyśmiany i przepędzony. Starzec wspiął się na górę i przeklął wioskę ludzi o zimnym sercu. Wioska została następnie zalana przez ulewy i potoki wody i zniknęła na zawsze pod masami wody. Jeśli odwiedzisz jezioro Achensee w pogodny dzień, możesz nawet zobaczyć szczyt wieży kościoła mieniący się na powierzchni wody.

Das Ufer vom Achensee
Bildliche Darstellung wie das Wasser vom Achensee in das Kraftwerk Jenbach gelangt.

6. Wypłynięcie na nowe wody: Wypłynięcie w Alpy

Dwa lub trzy pokolenia temu wiosłowanie w niedziele było najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu nad jeziorem Achensee. Dziś to głównie entuzjaści sportu ze swoimi żaglówkami, skrzydłami, latawcami i deskami windsurfingowymi charakteryzują wizerunek jeziora przez cały rok. Powodem tego są idealne warunki wietrzne: Rano zwykle wieje lekki południowy wiatr, a po południu wieje silny północny wiatr z Bawarii, dzięki czemu sporty wodne na jeziorze Achensee są wymagającą przyjemnością. W ostatnich latach wokół jeziora powstało wiele (odnoszących sukcesy) klubów sportów wodnych, a "Morze Tyrolu" jest również popularnym miejscem międzynarodowych zawodów - odbyły się tu nawet Mistrzostwa Europy i Świata.

Angelegte Segelbotte am Achensee
Zwei Schwimmer springen vom Steg in den eiskalten Achensee zu Silvester

8. Od jeziora Achensee do Lizbony: legenda o tajemniczym połączeniu

Jedną z najbardziej uporczywych plotek wokół jeziora Achensee jest historia nieodkrytego odpływu, który podobno sięga aż do Lizbony. Tak, zgadza się: Lizbony! Jak do tego doszło? W dniu 1 listopada 1955 r. w stolicy Portugalii miało miejsce niszczycielskie trzęsienie ziemi, które zniszczyło prawie całe miasto. To właśnie w tym czasie mieszkańcy jeziora Achensee byli w stanie zaobserwować, jak spokojne wcześniej jezioro nagle zaczęło się pienić w dzikich falach. Poziom wody również spadł o ponad metr w jednej chwili. Dopiero po 24 godzinach jezioro powróciło do normalnego poziomu. Następnym razem, gdy w Lizbonie zatrzęsie się ziemia, zdecydowanie powinieneś uważnie obserwować jezioro Axis.

9 Opat tworzy parę: historia sukcesu żeglugi Achensee

Było to ryzykowne już wtedy, gdy ówczesny opat opactwa Fiecht, Albert Wildauer, zaciągnął pożyczkę o równowartości 240 000 euro ponad 130 lat temu, aby zamówić statek na jezioro Achensee. Napędzany parą "St. Josef" został zbudowany w Linzu, dostarczony w częściach do Jenbach pociągiem, przetransportowany konno do Pertisau i tam zmontowany. Plan się powiódł: "St. Josef" został oddany do użytku w 1887 roku i wkrótce rejs statkiem po jeziorze Achensee stał się bardzo popularny wśród gości i mieszkańców, co nie zmieniło się do dziś. Flota żeglugowa Achensee składa się obecnie z trzech statków, na których oprócz zaplanowanych wycieczek odbywają się regularne wydarzenia, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne i imprezy kulinarne.

Das Achenseeschiff

10. płonące kamienie

Czarny olej pozyskiwany z kamieni? Tak, istnieje również w dolinie Achental. Ponad 100 lat temu Martin Albrecht Senior odkrył pierwsze łupki naftowe nad jeziorem Achensee. Później odkrył kolejne ogromne złoże łupków naftowych w Bächental, bocznej dolinie w górach Karwendel. Produkcja ropy naftowej jest złożona: Najpierw łupki muszą zostać wydmuchane z góry, a następnie skały są umieszczane w ultranowoczesnych piecach szybowych. W temperaturze 450°C łupki naftowe uwalniają gaz, który jest skraplany lub upłynniany. Uzyskany w ten sposób olej skalny jest następnie filtrowany, destylowany i przetwarzany na różne produkty. Po co zadawać sobie tyle trudu? Ponieważ od wieków mówi się, że olej kamienny ma korzystne i pielęgnujące działanie. Wizyta w Muzeum Oleju Kamiennego Vitalberg w Pertisau pozwala przekonać się o tym na własne oczy.

Zwei Männer bei der Herstellung von Steinöl vor dem offenen Feuer
Newsletter Tyrolu

Góry wzywają? Tak jak nasz newsletter!

W naszym comiesięcznym biuletynie ujawniamy nasze najlepsze wskazówki dotyczące wakacji w Tyrolu.