Tysiące szczytów pną się do góry w Tyrolu. 573 z nich ma powyżej 3000m. Zmieniają kraj i ludzi. Opowieść czterech Tyrolczyków o ich górach.
Großglockner czyli „wielki dzwon” jest częścią naszej tożsamości od wielu pokoleń. Nasz stosunek do tej góry zmienił się w połowie XIX wieku, kiedy powoli zaczęło rosnąć zainteresowanie alpinizmem. Wtedy ta przepiękna góra przestała być jedynie ozdobą w tle a stała się symbolem nieokiełznanej natury.
W dolinie zaczęły powstawać pierwsze schroniska. Nasi przodkowie, ze względu na swoje doświadczenie w górach, pracowali jako przewodnicy górscy lub opiekowali się schroniskami. Oni podłożożyli fundament pod tę wsapaniałą symbiozę człowieka z górą, która trwa do dzisiaj. To oni przekazali nam respekt i wiedzę o życiu w górach.
Wychodzenie w góry to wciąż dla wielu z nas codzienność – zarówno w czasie wolnym, jak i jako część codziennej pracy. A ponieważ Großglockner znany jest alpnistom na całym świecie, od wielu lat naszą górę dzielimy ze wspinaczami ze wszystkch zakątków ziemi.
Joseph Haidenberger, kronikarz wioski Kals am Großglockner
Großglockner czyli „wielki dzwon” jest częścią naszej tożsamości od wielu pokoleń. Nasz stosunek do tej góry zmienił się w połowie XIX wieku, kiedy…