Dawniej był to ważny szlak handlowy, który prowadził wzdłuż Dunaju do Morza Adriatyckiego. Dzisiaj szlak ten to przepiękna, kilkuetapowa droga dla wędrowców, miłośników przyrody i kultury. Via Claudia Augusta łączy w sobie elementy aktywnego wypoczynku, wiedzy historycznej i radości z odkrywania nowych miejsc. Odcinek bignący przez Tyrol liczy 150km a podczas wędrówki można dowiedzieć się więcej o przyrodzie, ludziach i historii. Szlak prowadzi przez Park Krajobrazowy Reutte, nad jezioro Heiterwanger See i masyw Zugspitz. Dalej przez przełęcz Fernpass do Imst i Landeck, doliną Innu pełną średniowiecznych zamków i wąwozów. Dalej przez region Tiroler Oberland i przełęcz Reschenpass do Włoch. 9 tyrolskich etapów to całodniowe wędrówki, na których wymagana jest dobra kondycja. Etapy można jednak skrócić lub wydłużyć. Przed 2000 lat Cesarz Klaudiusz rozbudował ten szlak tak, że stał się pierwszą, prawdziwą drogą komunikacyjną biegnącą przez Alpy. Do dziś wzdłuż drogi znajdują się ważne węzły komunikacyjne. Cały szlak ma 600km długości o podzielony jest na 30 etapów między Donauwörth a Wenecją.
Szlak dalekobieżny
Punkt wyjściowy
Donauwörth; w Tyrolu: Pinswang koło Reutte
Punkt docelowy
Ostiglia lub Altino we Włoszech; w Tyrolu: Nauders
Łańcuch górski
Alpy Lechtalskie
Alpy Ötztalskie
Długość
150 km
Czas
9 dni(a)
Cechy
- Wędrówki dla osób niepełnosprawnych
- Wędrówka do punktu wyjścia
Stopień trudności
łatwy (szlak pieszy)
Różnica wysokości w górę 2 640 m
Różnica wysokości w dół 2 309 m
Kondycja*
Umiejętności*
Najlepsza pora roku
* podane informacje są ogólne i służą jedynie jako wskazówka przy organizacji wyjazdu. Planując wyjazd prosimy wziąć pod uwagę kondycję fizyczną oraz aktualne warunki pogodowe.
Opis trasy
Etap 1: Füssen – Pinswang – Reutte
Przewyższenie do góry/w dół: 345/283m, czas: 4 ¾h, długość: 15,8km
Z wioski Füssen szlak biegnie wzdłuż rzeki Lech i drogi nr. 396. Między grzbietami gór Stiglberg i Kratzer dalej do Unter- i Oberpinswang, przez przełęcz Kniepass do jeziora Urisee, w którym warto się na chwilę zanurzyć. Dalej przez Mühl do miasta Reutte
Etap 2: Reutte – Klause Ehrenberg – Heiterwang – Bichlbach
Przewyższenie do góry/w dół: 301/77m, czas: 4 ½ h, długość: 14,8km
Z centrum Reutte szlak wije się do góry do ruin zamku Ehrenberg, z którego rozciąga się widok na Außerfern. Same ruiny dają wgląd w historię handlu. Warto więc zaplanować trochę więcej czasu na zwiedzanie. Wielką atrakcją ruin jest most wiszący. Kto woli ominąć Ehrenberg, wędruje doliną przez Klausenwald do Heiterwang i dalej do brzegu jeziora Heiterwanger See i jeziora Plansee. Końcem tego etapu jest Bichlbach, którego główna droga jest częścią historycznego szlaku Via-Claudia-Augusta.
Etap 3: Bichlbach – Lermoos – Biberwier
Przewyższenie do góry/w dół: 159/252m, czas: 3 ¾h, długość: 12,5km
Z Bichlbach szlak prowadzi dalej oryginalną, starożytną drogą przez sąsiadujące wioski Engle i Lähn. W Lermoos widok roziąga się na strome zbocza masywu Zugspitz. Tutaj na pewno warto zboczyć z trasy i wyjechać kolejką Zugspitzbahn na plateau Zugspitz albo do Ehrwald. W Lermoss starożytni budowniczy musieli zabezpieczyć podmokłą drogę ścinając tysiące drzew. Dziś to już historia i możemy suchą stopą wędrować dalej do Biberwier.
Etap 4: Biberwier – Fernpass – Nassereith
Przewyższenie do góry/w dół: 312/455m, czas: 5 ½ h, długość: 17km
Z Bieberwier szlak prowadzi na szczyt przełęczy Fernpass. Po drodze mijamy kilka jezior górskich. Fernpass powstał z olbrzymiego osuwiska kamieni, do którego doszło 4000 lat temu. Do dziś miejsce to fascynuje swoją przyrodą. Szlak biegnie dalej krzyżyjąc się z oryginalną drogą, która dziś jest drogą wojewódzką Fernpass-Straße i prowadzi do pełnego tajemnic jeziora Fernsteinsee, pośrodku którego znajduje się wyspa a niej ruiny zamku Lustschloss. U brzegu jeziora króluje zamek Schloss Fernstein. Szlak biegnie dalej przez wioskę Sankt Wendelin do Nassereith.
Etap 5: Nassereith – Tarrenz – Imst
Przewyższenie do góry/w dół: 235/276m, czas: 5h, długość: 17km
Z Nassereith rozciąga się widok na dolinę Gurgltal, szlak pieszy biegnie oryginalną drogą rzymską wzdłuż południowego zbocza. Cały czas mamy tu widok na przepiękną, szeroką dolinę i jej wioski. W Tarrenz przechodzimy na drugą stronę doliny i wędrujemy w dół do Imst. Wszystkie trzy miejscowości łączy tradycja karnawałów, której historię poznać można w miejscowy muzeum. W Gurgltal warto zwiedzić Knappenwelt Gurgltal, w której poznać można tradycję kopalnianą regionu czy zwiedzić browar Starkenberg. Historia miasta Imst sięga natomiast czasów jeszcze przed Cesarstwem Rzymskim.
Etap 6: Imst – Zams – Landeck
Przewyższenie do góry/w dół: 374/334m, czas: 6 ½ h, długość: 22,4km
Z Imst szlak Via Claudia Augusta biegnie przez dolinę Innu. Warte zobaczenia są na pewno łęgi Milser Au oraz wioska przygodowa Erlebnisdorf Trofana Tyrol. Po przekroczeniu rzeki Inn wędrujemy przez wioski w stronę ruin zamku i klasztoru Kronburg, która króluje na skalnym szczycie. Celem etapu jest miejscowość Landeck, w której zwiedzić można muzeum zamku oraz wiele innych ciekawych zabytków.
Etap 7: Landeck – Fließ – Ried im Oberinntal
Przewyższenie do góry/w dół: 335/282m, czas: 5 ½ h, długość: 18,7km
Z Landeck szlak prowadzi serpentynami do góry na wysokość 1000m n.p.m., przez Fließer Platte do wioski Fließ. Tu znajduje się centrum informacyjne Via Claudia Augusta, które w ciekawy sposób opowiada historię szlaku rzymskiego. Z Fließ wędrujemy dalej z do doliny Innu wzdłuż rzeki. Celem etapu jest wioska Ried im Oberinntal. Etapy od Landeck do Ried przebiegają oryginalną droga rzymską, na której znajdują się budowle z różnych epok historycznych.
Etap 8: Ried im Oberinntal – Pfunds
Przewyższenie do góry/w dół: 411/328m, czas: 5h, długość: 16,3km
Poniżej słonecznego plateau Serfaus-Fiss-Ladis, szlak biegnie wzdłuż Innu. W Tösens znajduje się most w skale w stylu rzymskim, który pochodzi z okresu średniowiecza. Szlak biegnie dalej drogą rzymską, przez wioski do Pfunds. Po drodze warto zwiedzić wąwóz Radurschlklamm czy plateau Hochtal Pfundser Tschey.
Etap 9: Pfunds – Altfinstermünz – Nauders – Reschensee
Przewyższenie do góry/w dół: 180/22m, czas: 4h, długość: 15,2km
Końcowy etap wędrówki prowadzi z Pfunds przez dolinę Innu do fortecy Altfinstermünz, w której znajduje się muzeum. Pokonując charakterystyczny most szlak prowadzi w górę do Hochfinstermünz – stąd odjeżdża autobus, który zabiera wędrowców do Nauders. Aktualnie nie ma innej drogi. Z Nauders szlak prowadzi dalej drogą rzymską przez przełęcz Rechenpass (1507m n.p.m.) do Włoch do jeziora Reschensee. Atrakcją fotograficzną jest bez wątpienia wieża zatopionej niegdyś w jeziorze wioski.