Kaunertal, © Tirol Werbung / Andreas Jakwerth
Kaunertal, © Tirol Werbung / Andreas Jakwerth

Witamy w Tyrolu


Dumne szczyty i malownicze doliny, strome skały, łagodne hale, rozległę lodowce: Tyrol, kraina pośród gór, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków podróży.

Wyjątkowe połączenie piękna krajobrazów, gościnności mieszkańców i nowoczesnej infrastruktury zachwycają co roku gości i turystów z całego świata.

W Tyrolu, trzecim pod względem wielkości krajem związkowym Austrii, na turystów czeka ponad 500 górskich szczytów przewyższających 3.000m oraz imponujące pasma górskie przeplatające 5 głównych regionów Tyrolu: Außerfern, Oberland, Unterland, Innsbruck i okolice oraz Osttirol (Tyrol Wschodni). Górskie ukształtowanie terenu sprawia, że w mierzącym ok. 12.648 km2 regionie tylko ok. 1/8 powierzni może być trwale zagospodarowane i zamieszkane. Ponadto ok. ¼ powierzchni Tyrolu znajduje się pod ochroną przyrody.

Tyrol zamieszkuje ok. 700.000 mieszkańców, którzy żyją w 279 gminach oraz miastach. Największym miastem Tyrolu jest jego stolica – Innsbruck. Położony w sercu Alp jest wspaniałym połączeniem tradycji i nowoczesności. Historia miasta sięga 800 lat. Dziś  historyczne budynki na starówce sąsiadują z nowoczesnymi budowlami zaprojektowanymi przez architektów światowej sławy. Innsbruck jest alpejską stolicą sportów zimowych, kultury i spektakularnych wydarzeń.

Wyjątkowe połączenie piękna krajobrazów, gościnności mieszkańców i nowoczesnej infrastruktury zachwycają co roku gości i turystów z całego świata. W…

Czytaj dalejpokaż mniej

Wiatr fenowy

W Polsce znany jako halny, w Innsbrucku jako Föhn. Wiatry fenowe wiejące z południa potrafią potarmosić niejedną fryzurę i prześwistać uszy. Föhn to ciepły i suchy wiatr, wiejący z gór w doliny. W wyniku zmian fizycznych, następuje ogrzewanie i osuszanie spadającego powietrza oraz gwałtowne ocieplenie w obszarze jego oddziaływania. W Innsbrucku fen występuje bardzo często i potrafi osiągać prędkość nawet do 150km/h. Gwałtowne, silne wiatry fenowe są najczęstszą przyczyną zamykania stacji narciarskich a w 2008r z powodu fenu odwołano skoki narciarskie w trakcie Turnieju Czterch Skoczni w Innsbrucku.

Tyrol w liczbach

  • Położenie: między 10°6' a 12°58' długości oraz 47°44' a 46°21' szerokości geograficznej
  • Powierzchnia: 12.648 km2 – trzeci największy kraj związkowy Austrii. 37% powierzchni pokrywają lasy, 27% to teren alpejski, 11% tereny rolne a 25% to nieużytki. Trwale zagospodarowana i zamieszkana powierzchnia wynosi ok 1/8 całości powierzchni terenu. Jedna czwarta powierzchni to tereny chronione.
  • Okręgi: łącznie 9 okręgów : Innsbruck-Stadt, Innsbruck-Land, Imst, Kitzbühel, Kufstein, Landeck Lienz, Reutte, Schwaz
  • Gminy: 279 gmin (w tym 11 miast)
  • Stolica: Innsbruck
  • Najwyższe szczyty: Großglockner (3798 m n.p.m.), Wildspitze (3768 m n.p.m.)
  • Największy lodowiec: Gepatschferner (17.6 km2)
  • Największe jezioro: Achensee (6,8 km2)
  • Najdłuższa rzeka: Inn (w Tyrolu: 212,5 km, długość łączna: 518,5 km)
  • Barwy Tyrolu: biało-czerwone
  • Granice: łącznie 1054 km, z czego 358 km  z Niemcami, 311 km z Włochami i 59 km ze Szwajcarią

Polityka i gospodarka Tyrolu

Polityka

Republika Austrii (niem. Republik Österreich) jest federacją 9 krajów związkowych (Bundesland).  Jak każdy land, Tyrol ma swój regionalny parlament, który powołuje własny, regionalny rząd. Wybory w 2018r. wygrała lewicowa koalicja Austriackiej Partii Ludowej i Partii Zielonych i po raz drugi na stanowisko premiera Tyrolu został mianowany Günther Platter.

Gospodarka

Ze względu na stabilność polityczną, korzystne położenie geograficzne między północą i południem Europy oraz wysoki poziome życia charakteryzującym region, Tyrol stał się atrakcyjną lokalizacją biznesową. Mając dobrze rozwinięty przemysł, turystykę i handel, Tyrol jest dziś jednym z najbogatszych regionów w Europie. Pomimo, że w Tyrolu największy nacisk stawia się na turystykę, jest to region, gdzie w przemyśle dominują najnowocześniejsze technologie. Tyrol jest domem dla wielu niszowych specjalistów i "ukrytych mistrzów", a także liderów światowego rynku. Najbardziej znane firmy takie, jak  Med-El (implanty dla osób w wadami słuchu),  Biocrates (biotechnologia), SAG (motoryzacja), Swarovski (biżuteria), Plansee Group, Tyrolit (jeden z największych na świecie producent narzędzi), Spanplatten (przemysł drzewny), Sandoz (farmacja), łącznie z małymi kooperującymi zakładami dają pracę ponad 200 tys. Tyrolczykom.

Przystąpienie w 1995 r. Austrii do UE zaowocowało dalszym pogłębieniem współpracy z sąsiednimi krajami. Pod patronatem UE powstał w 1998 r EuroRegion Tyrol-Południowy Tyrol-Trentino.  Dzięki temu włoscy Tyrolczycy ( w 1918 r. Tyrol Południowy został wcielony do Włoch) cieszą się teraz swobodą poruszania po całym Tyrolu. Wprowadzenie euro jako wspólnej waluty również przyczyniło się do większej integracji północ-południe.

Sektor rolny ma niewielki wkład do gospodarki Tyrolu, ale odgrywa ważną rolę w zachowaniu krajobrazu kulturowego. Charakterystyczny krajobraz regionu tworzą oryginalne drewniane domki rozsiane u podnóży stromych górskich szczytów. Produkcja rolna w dużej mierze oparta jest na filozofii zarządzania ekologicznego i życia zgodnego z naturą. Pozwala to niewielkim gospodarstwom rolnym zaspokajać wzrastające zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty. Ważnym elementem tej gospodarki są gospodarstwa agroturystyczne i górskie schroniska oferujące wypoczynek  połączony z konsumpcją regionalnych potraw.

Dzięki 5 elektrowniom wodnym w połączeniu z innymi źródłami obecnie już 35% energii Tyrolu jest ekologicznie czystą energią. Plany zakładają wzrost do 100% do 2050 r.

Dialekt

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.